Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Okul Öncesi Eğitim Zirvesi Harbiye’de Başladı

Yayınlandı:

, Tarih:

İstanbul’da bu yıl 3.’sü düzenlenen Okul Öncesi Eğitim Zirvesi, eğitim camiasının büyük ilgisi ve desteğiyle başladı.

İstanbul‘da bu yıl 3.’sü düzenlenen Okul Öncesi Eğitim Zirvesi, eğitim camiasının büyük ilgisi ve desteğiyle başladı. Türkiye‘den ve dünyadan eğitimcileri bir araya getiren zirvede 2. Geleceğin Eğitimcileri Ödülleri de sahiplerini buldu.

Türkiye genelinde 6 binden fazla öğretmenin katılımcı olarak başvurduğu ve etkinlik boyunca bin 500 öğretmene ev sahipliği yapacak olan Okul Öncesi Eğitim Zirvesi İstanbul CRR Harbiye‘de başladı. Eğitim dünyasının her açıdan masaya yatırıldığı, okul öncesi eğitimin öneminin vurgulandığı Zirve’de geleceğin eğitimcileri de belirlendi. Gelecek Eğitimde Derneğinin organize ettiği ve 8 farklı kategoride Türkiye genelinde yapılan 500 proje başvuru arasından seçilen geleceğin eğitimcileri ödüllerini aldı.

Geleceğin Eğitimcisi Özel Ödülü Şanlıurfa‘ya gitti

Zirvede, Geleceğin Eğitimcisi Özel Ödülünün sahibi Şanlıurfa’dan Yaşam Sokağı Çıraklık Eğitimi Projesi ile Ayşegül Işık’ın oldu. Ödülünü İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’dan alan Işık, ödülünü geleceğin eğitimcilerine armağan ettiğini dile getirdi. Zirve’de 3 kurumsal, 8 bireysel olmak üzere toplamda 11 ödül sahiplerine takdim edildi.

Çevreci plaketler dikkat çekti

Uygulanabilir, sürdürülebilir, özgünlük, gibi kriterlerin incelendiği, projelerin okul öncesi öğretmenler için örnek olma durumunun göz önünde bulunduruldu. Ödül kazanan öğretmenlere İGA tarafından İstanbul Havalimanı inşaatında çalışan iş makinelerin atıklarının sanata dönüştürülmesi ile oluşturulan özel bir plaket sunuldu. Bireysel ödüllerin sahipleri ise şöyle:

“Geleceğin Eğitimcisi Özel Ödülünü İlimkent Okulları Kurucusu Ayşegül Işık- Yaşam Sokağı Çıraklık Eğitim Projesi/ Şanlıurfa

Yılın Yenilikçi Öğretmeni: Gülsen Mustafa Muzuri İlkokulu Müdür Yardımcısı Fulya Denizci – Ebeveyn Karnesi Projesi/ İstanbul

Yılın Yardımsever Öğretmeni: Bozköy İlkokulu Müdür Yardımcısı Umut Furkan Dönmez – Hayalimdeki Oyuncak Projesi/ Niğde

Yılın Çevreye En Duyarlı Okulu Ödülü: Esentepe İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Gamze Kılıç – Çöp Olmasın Oyuncağım Olsun Projesi/ İstanbul

Yılın Paylaşımı Seven/Blog Yazarı Ödülü: Yunus Emre Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hülya Altun Bogoçlu/ Miniminiyiz Projesi – Giresun

Yılın Okul Yöneticisi Ödülü: Papatyam Anaokulu Müdürü Seyhan Dedeler – Daha Yapılacak Çok Şey Var Projesi/ Kahramanmaraş

Yılın Farkındalık ve Toplumsal Duyarlılık Projesi Ödülü: Cumhuriyet Anaokulu Okul Müdürü Nursel Ata Bir Çiçek Büyüt Bir Hayat Kurtar/ Mersin

Yılın Çocuk Kitabı Yazarı Ödülü: Ayşegül Liman Kaban – Oyun Canavarı

Geleceğin Eğitimcileri Ödülleri’nde kurumsal kategoride ödüllerin sahipleri ise şöyle:

Türkiye’de Eğitime Katkı Yapan Okulu Ödülü: Bahçeşehir Koleji

Eğitimde Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü: İGA

Okul Öncesine Değer Katan Yenilikçi Eğitim Modeli Ödülü: İstanbul Ayvansaray Üniversitesi.” – İSTANBULKaynak: İHA

Eğitimden Haber, eğitim camiasının en yeni ve modern haber kanalıdır. Eğitim hakkında tüm gelişmeler egitimden.com'da. Takipte kalın!

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Mobil Okullarımızla Tarlalardayız

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Spor, sanat, kültür alanında yüzlerce etkinlikle “Telafide Ben de Varım” programı tüm il, ilçe ve köylerde devam ediyor. Eğitim ve gelişim sürecini destekleyecek faaliyetlerden her bir çocuğun yararlanabilmesi için telafi etkinlikleri, okula gelemeyecek olanların da bulunduğu yere götürülüyor. Mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukla bulunduğu 11 ilde çocuklar için “Mobil Okul” projesi başlatıldı. Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Çimşit Mahallesi’ndeki Mobil Okul’da etkinliklere bugün Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. Selçuk, çocuklarla masal dinledi, boyama etkinliği yaptı ve çocukların oyunlarına dâhil oldu. 

Kovid-19 salgını nedeniyle oluşan sosyal ve duygusal kayıpları gidermek için başlatılan “Telafide Ben de Varım” etkinlikleri her bir çocuğa ulaşmak için çok kapsamlı bir programla devam ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan öğrencilerle birlikte tarım alanlarında çalışmak için yaz aylarında göç eden mevsimlik işçilerin çocukları için de ayrı bir çalışma başlatıldı. 

Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Manisa, Mersin, Ordu, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Hatay’da “Telafide Ben de Varım” programı için “Mobil Okullar” oluşturuldu. 

Mobil Okullarda çocuklar bütünsel bir yaklaşımla psikososyal destek alabildiği gibi öğretmen ve velilere yönelik eğitimler de yapılıyor. 

Türkiye’nin her yerinde “Telafide Ben de Varım” kapsamındaki etkinliklerde çocuklarla buluşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kez de Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Çimşit Mahallesi’ndeki Mobil Okul’a konuk oldu. 

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki çadır bölgesinde kalan ailelerin her kademeki 62 çocuğunun yürüttüğü telafi faaliyetlerine eşlik eden Bakan Selçuk, okuma yazma, zekâ oyunları, okul öncesi etkinlik, müzik, açık hava oyunları ve masal sınıflarını ziyaret etti. 

Ziya Öğretmen, çocuklarla yumurta deneyi yaptı, mendil kapmaca oynadı. 

Gönüllü öğretmenler çocukların ihtiyacına uygun faaliyetler yapıyor

Farklı bölgelerde, farklı ihtiyaçları olan tüm çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamanın kendi sorumlulukları olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Mevsimlik tarım işçilerimizin çocukları için neler yapabiliriz, sorusu aslında uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Bu sene salgınla ortaya çıkan durumu dikkate alarak fırsat adaletini nasıl ilerletebiliriz diye düşündük. Tarım işçilerinin yaz aylarındaki hareketliliği nedeniyle çocuklarımızın eğitime erişiminde sorun yaşanmaması için tarım işçilerinin yoğun bulunduğu 11 ilimizde “Mobil Okul” projesini başlatıyoruz. Bu projede gönüllü öğretmenlerimiz görev alıyor. Meslektaşlarımız öğrencilerimizin ihtiyaçlarını belirleyerek gereken içeriği hazırlıyor. Sosyal duygusal, fiziksel, kültürel, sportif, akıl oyunları alanında, okuma yazmadan matematikteki temel kavramlara kadar her alanda eğitim faaliyetlerini sürdürüyorlar.”

Mobil Okullarda öğretmen desteği, her türlü araç gereç ve materyal desteği bulunduğunu belirten Bakan Selçuk, projeye katkı veren öğretmenlere şükran borçlu olduklarını dile getirdi. Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına sağlanan eğitimin kalitesini artırmak için başka çalışmaların da hayata geçirileceğini duyuran Selçuk, “Bu çocuklar hepimizin… Telafide Ben de Varım projesine, Mobil Okul Projesi’ne destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/mobil-okullarimizla-tarlalardayiz/haber/23757/tr

Okumaya Devam Edin

Eğitim

MEB 7’den 70’e herkesin eğitim ihtiyacını karşılayacak dijital eğitim platformu kuruyor

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Okumaya Devam Edin

Eğitim

Yabancı Dil Eğitimi Bizim İçin Stratejik Bir Meseledir

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Eylülde çok yönlü olarak öğretmen eğitimi, okullarımızın şartlarının düzenlenmesi, materyal, ders araç ve gereçlerinin tanzimi gibi birçok parametrede, Türkiye´deki okullarda yabancı dil öğretiminin nasıl dönüştürülebileceği konusunda büyük ölçekli pilotlamalarımız başlayacak.” dedi.MillÎ Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından, 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda planlanan yabancı dil eğitimi reformu kapsamında, yabancı dil politikalarının, dil öğretim standartlarının ve sınıf içi uygulamalarının geliştirilmesi, yabancı dil öğretmenlerinin genel ve özel alan yeterliklerinin artırılması hedefine dönük olarak “Yabancı Dil Eğitim Forumu” düzenlendi.Forumun açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanı Selçuk, yabancı dil eğitiminin, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde önemsedikleri konulardan biri olduğunu söyledi. Yabancı dil eğitimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde birçok uygulama olduğuna işaret eden Selçuk, kendilerine özgü bir model ve modalite geliştirme ihtiyacının olduğunu vurguladı.Selçuk, literatürden hayata değil hayattan literatüre giden eylem sürecinin çok daha işlevsel olacağını belirterek, “Okullarımızdaki çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin yaklaşımları, velilerimizin tutumları, bunların hepsinin yabancı dillerle ilgili nasıl bir bağlamda olduğunu ortaya koymadan, literatür temelli bir çalışma yapmamız sıkıntı.” diye konuştu. Eğitim fakültelerinden bazılarının yabancı dil eğitimi konusunda ihtisaslaşmasını beklediklerini ifade eden Selçuk, “Dünyada birçok üniversitede matematik, fen, dil veya öğretmen eğitimi öne çıkabilir. Bu tür meşhur üniversiteler ve fakülteler var.” ifadesini kullandı.“Eylülde büyük ölçekli pilotlamalarımız başlayacak”Selçuk, forum kapsamında katılımcıların birikim ve eleştirileri çerçevesinde bundan sonra yapılacaklar konusunda strateji ve politika belgesinin ortaya konulmasının önemini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Devlet okullarında yürüttüğümüz pilot çalışmalar var. Resmi okullarımızda yürüyen bu pilot çalışmaların sonuçlarını merak ediyoruz. Eylülde çok yönlü olarak, öğretmen eğitimi, okullarımızın şartlarının düzenlenmesi, materyal, ders araç ve gereçlerinin tanzimi gibi birçok parametrede Türkiye´deki okullarda yabancı dil öğretiminin nasıl dönüştürülebileceği konusunda, birdenbire bütün ülkeyi etkilemeksizin, daha küçük gruplarda büyük ölçekli pilotlamalarımız başlayacak. Pilotlamaların sonucunda bir sonraki yıl ülke ölçekli yeni bir model ve hayattan yola çıkan bir yaklaşımla bu işi gündemde tutacağız.”Yabancı dil eğitimini sadece bir ders veya müfredat konusu olarak görmediklerinin altını çizen Selçuk, “Bunu ekonominin kalkınmasıyla ilgili bir mesele olarak da görüyoruz. Türkiye´nin dünya devleti olmasıyla ilgili olarak da görüyoruz. Dolayısıyla bu bizim için sadece operasyonel bir mevzu değildir, aynı zamanda stratejik bir meseledir.” değerlendirmesinde bulundu.“Öğrencilerimizi neden konuşturamadığımızın cevabını aramalıyız”Açılışta konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler de Türkiye´de eğitimin tüm kademelerinde yabancı dil öğretilmesine karşın istenilen neticenin elde edilemediğini belirtti. Yabancı dil öğretmenlerinin, dünyada uygulanan yabancı dil öğretim tekniklerinin hepsini öğrenerek yetiştiklerine işaret eden İşler, “Öğretmenler sınıftaki sürenin yüzde 90´ında konuşuyor. Bu durumda diyalog değil monolog söz konusu oluyor. Öğrencilerimizi neden konuşturamadığımızın cevabını aramamız gerekiyor.” dedi. İşler, forumdan çıkacak sonuçların Türkiye´de yabancı dil eğitiminin seviyesinin yükselmesine katkı sağlamasını diledi.MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı da Türkiye´deki yabancı dil eğitiminin bugüne kadar birçok konu üzerinden tartışıldığını belirterek, forumla amaçlarının ortak bir akıl ile toplumsal mutabakat metni oluşturmak olduğunu kaydetti.Atölye çalışmaları yapılacakÖğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü uzmanlarının koordinasyonunda iki gün sürecek forumda, dünyada ve Türkiye´de yabancı dil öğretimi, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil gruplarının öğrenme yöntem ve teknikleri, öğretmen yeterlikleri, teknolojinin dil öğretimindeki rolü ve okul ekosistemleri konu başlıklarında atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Forum, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil öğretimine yönelik alanda faaliyette bulunan Goethe Institute, British Council, Institute de France gibi kültür enstitüleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve yabancı dil öğretmenlerinin katılımıyla yapılıyor. Bu arada, açılışa İngiltere´nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott de katıldı.Kaynak: http://www.meb.gov.tr/yabanci-dil-egitimi-bizim-icin-stratejik-bir-meseledir/haber/18557/tr

Okumaya Devam Edin

Popüler