Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Mesleki Eğitimdeki Yenilikler Öğrencilere Erken Yaşta İş Olanağı Sunuyor

Gençlerin mesleki eğitime yönelimleri açısından cazip olanaklar sağlayan eğitim modeli, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ve meslek eğitim merkezlerindeki öğrencilere erken yaşta iş hayatına atılma konusunda olanak sunuyor.

Yayınlandı:

, Tarih:

Mesleki Eğitimdeki Yenilikler Öğrencilere Erken Yaşta İş Olanağı Sunuyor

İzmir

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren mesleki eğitim stajına devlet katkısını da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, hem işveren hem de mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrenci açısından avantaj sağlıyor.

Bu kapsamda artık üçüncü sınıf sonunda “kalfa” olan öğrenciler, asgari ücretin üçte biri değil, yarısı kadar ücret alacak. Bu durumun mesleki eğitim merkezlerine öğrencilerin yönelimi açısından çok önemli bir teşvik oluşturacağı öngörülürken, düzenlemenin işverenlerle ilgili kısmına göre ise işletmelerde staj yapan öğrencilerin ücretlerini devlet ödeyecek.

Devletin işveren üzerindeki maddi yükü aldığı düzenleme sayesinde mesleki eğitim merkezlerinin cazip hale gelmesi hedefleniyor.

Düzenlemenin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerine devam öğrenciler de hazırlanan sisteme yönelmeye başladı.

“Hem mesleğim olacak hem erkenden hayatı öğreneceğim”

İzmir’deki Karabağlar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören ve yeni düzenlemenin ardından mesleki eğitim programına geçiş yapan 11. sınıf öğrencisi İsmail Senkür, bu durumun hem kendisini hem de ailesinin mutlu ettiğini söyledi. 

Bu kapsamda işe başladığını aktaran Senkür, şunları belirtti:

“Ben metal ve kaynak üzerinde çalışıyorum. Şu anda metalci olarak bir işe girdim. Sözleşme imzaladık. Bu sayede hem mesleğim olacak hem erkenden hayatı öğrenmiş olacağım. Yeni düzenlemeyle ücretler de artmış oldu. Hem okul okumuş oluyoruz hem de cebimize para girmiş oluyor. Ailemle görüştüm, ailem hocalarımla görüştü öyle karar verdik. Bundan sonrası için kaynakçı olarak işime devam edeceğim inşallah. Gerçekten çok mutluyum, emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

Bilal Ortayayla ise mesleki eğitiml 4 gün iş yerine gidip 1 gün okulda olacaklarını ifade ederek, bu durumun kendisi gibi birçok öğrenciyi memnunun ettiğini dile getirdi.

Aile ekonomisine de bu süreçte katkıda bulunacağını anlatan Ortayayla, “Erken yaşta aileme yük olmamak güzel bir duygu. Aynı anda hem eğitim görüp hem de kendi ayaklarım üzerinde durmuş olacağım. Çok yerinde bir karar keşke daha önce uygulansaydı. Avantajları çok fazla.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden Ozan Akbağ ve Yusuf Kocacan da yeni sistemin avantajlarından bahsederek, yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi. 

“Programa geçiş için büyük talep var”

Okul müdürü Olcay Öztemel ise Milli Eğitim Bakanlığının yeni düzenlemesiyle meslek liseleri içerisinde mesleki eğitim programlarının açıldığını hatırlatarak bunun okullara, öğrencilere ve işletmelere katkı sağladığını anlattı.

Böylece meslek liselerinin öneminin de ortaya çıkacağını vurgulayan Öztemel, şöyle konuştu:

“Düzenleme mesleki eğitimi çok cazip bir hale getirdi. Okula devam etmekte zorlanan ve akademik başarıda sıkıntı yaşayan öğrenciler bu sisteme dahil olmaktadır. Bu durum okul terkinin de önüne geçecektir. Aynı zamanda bu durum işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü sağlamakta da çok faydalı olacaktır. Öğrenci 9. sınıftan itibaren işletmeye gittiği için uyum sorunları yaşanmayacaktır. Hem işletmeler istedikleri nitelikli insan kaynağına kavuşacak hem de öğrenciler bir an önce yapmak istedikleri mesleği gerçekleştirme imkanı ve fırsatı bulacaklardır. Çok kısa bir süre olmasına rağmen öğrencilerimizden ve velilerimizden bu programa geçiş için büyük bir talep var. Bu talep ilerleyen dönemde daha da artacaktır. Öğrenci kısa yoldan mesleğe atıldığı için mesleki eğitim programları okullarımız tercih edilme nedeni de olacaktır.” 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de mesleki eğitim merkezlerinin sunduğu fırsatlarla öğrencilerini beklediğini ifade ederek, “Bakanlığımızın stratejileri ve öncelikleri doğrultusunda mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve yapılandırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

İzmir’de Fabrika Gibi Okul: Cirosu 1 milyon TL’ye Yaklaştı

İzmir Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ürettiği mobilyalar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ kampanyası kapsamında ihtiyaçları doğrultusunda 6 ilçede bulunan 99 okula gönderilirken, okulun cirosu ise neredeyse 1 milyon TL’yi buldu.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

İzmir'de Fabrika Gibi Okul: Cirosu 1 milyon TL'ye Yaklaştı

İzmir Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 46 öğrenci, iki atölyede 4 öğretmenin de desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ kampanyası kapsamında çalışmalar gerçekleştirdi. Öğrenciler tarafından yapılan dolap, raf, masa ve satranç masaları okul yönetimi tarafından kütüphane malzemesine ihtiyaç duyulan Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’da bulunan toplamda 99 okula gönderildi. Okulun cirosu ise neredeyse 1 milyon TL.

“Toplam ciromuz 985 bin 595 bin lira”

Organize sanayi bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikteki elemanları, okullarında eğitim vererek ve onları geliştirerek işletmelere yerleştirme görevleri olduğunu belirten Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Kuzu, “6 ilçede bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında 99 okula kütüphane malzemeleri yaptık. Kütüphane malzemeleri haricinde bunların laminat parkelerin döşenmesi, perdelerin hazırlanması ve boyası badanası gerçekleştirildi. Toplam ciromuz 985 bin 595 bin lira. Nerdeyse 1 milyon liraya yakın bir rakam. Yaşadığımız bölgeden aldığımız malzemelere 425 bin lira gibi bir rakamda ödemelerde bulunduk. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bunlardan bir gelir elde etti. Bu tabii öğrencilerimizi çok mutlu etti. Emeklerinin karşılıklarını aldılar. Arkadaşlarımız kütüphane haricinde özel eğitim sınıfları, karavan imalatı, hamaktan oturma gruplarına varana kadar değişik üretimler yapıyor” dedi.

“Okulumuz konsorsiyum lideri gibi”

Okulun bünyesinde bilişim ve metal işleri bölümlerinin de bulunduğunu ifade eden Kuzu, “Veri kurtarma, bilgisayar arızalarını giderme, mobil cihazlardaki kaybolan verilerin geri çağrılması gibi işler de yapmaktayız. Metal işleri bölümünde ise sandalye ve masa yapımı ürünlerimizin arasında. Döner sermaye işletmesi olan okulumuz hem ülke ekonomisine katkı veriyor hem de yöre esnafı ile makine parkını ortak kullanıyoruz. Meslek liseleri şu anda bir adım daha öne geçerek bakanlığımızın organize sanayi bölgeleri ile yapmış olduğu iş birliği çerçevesinde okulumuz, Bergama Organize Sanayi Bölgesi İtibar Bürosu oldu. Organize sanayi bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikte eleman ihtiyaçlarının karşılanmasında okulumuz konsorsiyum lideri gibi. Bölgemize bulunan meslek liselerinden mezun öğrencileri, aranılan nitelikteki elemanları haline getirerek, onlara eğitim vererek işletmelere yerleştirme görevimiz var. Bu da tabi bize büyük bir mutluluk veriyor. Mezunlarımızın yüzde 90’ına yakını kendi meslek dallarında işe giriyorlar. Devletimizin yapmış olduğu mesleki eğitime harcama karşılık bulmuş oluyor” diye konuştu.

46 öğrenci ve 4 öğretmen 99 okula yetişti

Öğrenciler tarafından güncel tasarımlar ile üretilen kütüphane malzemeleri büyük bir beğeni kazanırken, öğrenciler ürettikleri mobilyaların montaj işlemlerini de kendileri gerçekleştirdi. Proje kapsamındaki 99 okulda yaptıkları işlemleri anlatan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölüm Şefi Mustafa Başoğlu, “Bu okulların laminat parkesi, boyası ve perde malzemelerini tamamlayarak her okula birer kütüphane oluşturduk. Sadece merkezi okullar değil Bergama’nın en ücra köyüne bile, Kınık’ta, Foça’da, Dikili’de, Menemen’de bize düşen okulların kütüphanelerinin montajlarını yaparak yerlerine ulaştırdık. 9, 10 ve 11. sınıflarımızdan toplam 46 öğrenci ve onlara yardım eden 4 öğretmen ile birlikte bu projeyi tamamladık” dedi.
Öğrenciler de ilk hedeflerinin üniversite bitirmek olduğunu ifade ederek eğitim hayatlarının ardından kendi mesleki alanlarında ticaretle uğraşmak istediklerini dile getirdi.

Kaynak: İHA

Okumaya Devam Edin

Eğitim

Azerbaycanlı 680 Öğrenci, Türkçe Yeterlilik Sınavı’na Katıldı

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Bakü’de düzenlediği Türkçe Yeterlilik Sınavı’na (TYS) 680 aday katıldı.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Azerbaycanlı 680 Öğrenci, Türkçe Yeterlilik Sınavı'na Katıldı

Bakü

YEE‘nin 36 ülke ve 40 merkezde eş zamanlı gerçekleştirdiği TYS, Azerbaycan‘da Bakü Türk Anadolu Lisesinde yapıldı.

Bakü YEE’den yapılan açıklamada, yılın ilk sınavına rekor katılımın önceki yıllarda olduğu gibi Azerbaycan’da gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, sınava 680 Azerbaycanlı öğrencinin katıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da sınavın yapıldığı liseye gelerek öğrencilerle sohbet etti.

Büyükelçi Bağcı, görme engelli Nezrin Aliyeva’ya “hangi üniversitede ve nerede okuyacağını” sordu. Aliyeva da “Hacettepe Üniversitesinde psikoloji bölümünde” okumak istediğini söyledi.

Bağcı, Aliyeva’yı kutladı ve başarı diledi.

Sınav sonuçlarını takip edeceğini belirten Bağcı, üniversitelere yerleştikten sonra da öğrencilerle ilgileneceğini ifade ederek başarı temennisinde bulundu.

Farklı kültür sanat etkinliklerinin yanında eğitim alanında da önemli adımlar atan Enstitü, Türkiye’de okumak, çalışmak ve Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen adaylar için büyük fırsat sunuyor.

Özellikle üniversitelerin çevrim içi derslere başlayacağı bu dönemde Türkçe sertifikalarını bulundukları ülkelerden alabilecek olmaları adaylara ayrıca avantaj sağlıyor.

TYS ile Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amaçlanıyor.

Sınavda adaylara okuma, dinleme, yazma ve konuşma alanında sorular yöneltiliyor. Bu alanlarda başarılı olanlar Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip oluyor ve Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor.

Kaynak: Anadolu Ajnası

Okumaya Devam Edin

Eğitim

Bakan Özer’den Tüm Öğretmenlere Başarı Belgesi

Milli Eğitim Bakanı Özer, tüm öğretmenler ve idari personele, okulların yüz yüze eğitime devam etmesindeki kararlı duruşları, sorumlulukları paylaşmaları ve emekleri nedeniyle teşekkür etmek için başarı belgesi düzenleyerek ilettiklerini bildirdi.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Bakan Özer'den Tüm Öğretmenlere Başarı Belgesi

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık bir buçuk yıllık uzaktan eğitimden sonra tüm sınıf seviyelerinde haftada beş gün yüz yüze eğitime geçebilmek için kararlı adımlar ve kurallara titizlikle riayetin gerektiğine işaret etti.

Bakan Özer, açıklamasında şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz öğrencilerini; öğrencilerimiz okullarını ve arkadaşlarını özlediler. Büyük bir kavuşma gerçekleşti. Geliştirdiğimiz sistem ile süreci tüm paydaşlarımızla başarılı bir şekilde yönettik. Bu sürecin en büyük kahramanları öğretmenlerimiz oldu. Maskelerle ders anlattılar. Ayrıca öğretmenlerimizin aşılanma oranları, ülkemizdeki ortalama oranların çok üzerinde seyrettiği gibi Kıta Avrupası’ndaki çoğu ülke öğretmenlerinin aşılanma oranlarının da üzerine çıktı. Bu süreçte öğretmenlerimiz, okullarda kuralların uygulanmasında da çok titiz davrandılar. Ayrıca idari personelimiz de sürece çok önemli katkıda bulundu. Hep birlikte topluma salgın ortamında en güvenli ortamın okullar olduğunu, okulların en son kapanacak yerler olduğunu göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Bakanlık olarak tüm öğretmenlerimiz ve idari personelimize okullarımızın yüz yüze eğitime devam etmesindeki kararlı duruşları, sorumlulukları paylaşmaları ve emekleri nedeniyle teşekkür etmek için başarı belgesi düzenleyerek ilettik. Tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.”

Kaynak: AnadoluAjansı

Okumaya Devam Edin

Popüler