Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Meslek Liselilerden İthal Oyuncaklara Karşı Yerli Üretim Hamlesi

Türkiye’de 2016-2020 yıllarında ithalat rakamı 2,24 milyar dolar olan oyuncak sektöründe yerli ve milli üretim için Milli Eğitim Bakanlığınca donanım ihtiyacı tamamlanan meslek liselerinde üretim hamlesi meyvelerini veriyor.

Yayınlandı:

, Tarih:

Meslek Liselilerden İthal Oyuncaklara Karşı Yerli Üretim Hamlesi

Türkiye’de 2016-2020 yıllarında ithalat rakamı 2,24 milyar dolar olan oyuncak sektöründe yerli ve milli üretim için Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) donanım ihtiyacı tamamlanan meslek liselerinde üretim hamlesi başarılı sonuçlar veriyor.

AA muhabirinin, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfından (PAGEV) aldığı bilgiye göre, 2016-2020 yılları arasında toplam 2,24 milyar dolarlık oyuncak ithal edildi. Yıllık ortalama ithalat 448 milyon dolar civarında gerçekleşti.

2021 yılının 10 ayında 276 milyon dolar oyuncak ithalatı gerçekleşti. İthalatın yıl sonu itibarıyla 331 milyon dolar seviyesine çıkması bekleniyor. İthalatın, yıl sonu itibarıyla son 6 yılda toplam 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Türkiye, söz konusu dönemde oyuncak ithalatının yüzde 92’sini 10 ülkeden, toplam oyuncak ihracatının ise yüzde 36’sını 10 ülkeye yaptı. Oyuncak ithalatının yüzde 80’i Çin’den gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yıllık ortalama oyuncak ihracatı ise 129,9 milyon dolar oldu.

Buna karşın oyuncak sektöründe yerli ve milli üretim için MEB tarafından donanım ihtiyacı karşılanan meslek liselerinde üretim hamlesi meyvelerini veriyor.

Ahşap oyuncak üretimi için Ankara’da koordinatör okul seçilen İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, anaokulları ve kreşler için 100’ü aşkın çeşitte ahşap oyuncak ile ders malzemesi ve ev eşyası üreterek aylık ortalama 2 bin 500 lira kazanç elde ediyor.

“En çok mobilyayla alakalı çalışıyoruz”

Lisenin müdürü Mehmet Boz, AA muhabirine, eğitim faaliyetleri ile mobilya ve iç mekan tasarımı alanında yapılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Okulun, Altındağ ilçesinin İskitler semtinde 1937’de kurulduğunu ve sanayi bölgesinde olduğunu belirten Boz, itfaiye, otomasyon, inşaat teknolojisi, elektrik elektronik, bilgisayar, makine, mobilya ve metal alanındaki üretimle yılda ortalama 3 milyon lira ciro yaptıklarını söyledi.

Boz, okulun kurulduğu günden bu yana sanayiye önderlik ettiğini ve Kovid-19 salgınında birçok alanda atılım yaptığını kaydederek, “8 alanda hizmet veriyor, milli üretim yapıyoruz. Ahşap oyuncak alanında Ankara’daki tek okul. Üretime dönük olarak en çok mobilyayla alakalı çalışıyoruz. Otomasyon ve makine alanlarımız da bu konuya teşvik ve detay veriyor.” diye konuştu.

“İthalat giderinin ülkeye kazandırılması için çalışıyoruz”

Birçok okulun elektrik ve bilgisayar konusunda altyapı donanımını tamamladığına işaret eden Boz, “Mobilya alanında 2-3 sene evvel, özel öğretim öğrencilerine yönelik materyallerle ilgili üretim yapmaya başladık ve 10 bin 500 parça ürettik. Ahşap oyuncak üretimi için Ankara’da koordinatör okul olmamızın sebebi zaten bu. Şu anda üretimlerimiz ahşap oyuncak üzerine devam ediyor.” bilgisini verdi.

Boz, ahşap oyuncak alanında Türkiye’nin son yıllarda 3 milyar dolara yakın ithalat yaptığına dikkati çekerek, bu giderin büyük kısmının ülkeye kazandırılması çabasında olduklarını ifade etti.

Tüm malzemesi sağlığa zararsız ahşap olan oyuncak ürettiklerini anlatan Boz, “Daha önce yıllık 1,5-2 milyon lira ciro yaparken bu yıl eylül-aralık döneminde ciromuz 800 bin ile 1 milyon lira arasında.” dedi.

“İthal oyuncakların ülkeye girmesini büyük ölçüde önlüyoruz”

Boz, talebe göre üretim yaptıklarını ve son dönemde Kocaeli, Hatay ve Adana’daki anaokullarından sipariş aldıklarını aktararak, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden ürünlerin incelenip sipariş verilebildiğini kaydetti.

Boz, şu ifadeleri kullandı:

“Milli üretim sonucunda ithal oyuncakların okullarımıza ve ülkemize girmesini büyük ölçüde engellediğimizi düşünüyorum. Çünkü bu sadece Ankara’da yapılmış bir çalışma değil. Sayın Genel Müdürümüzün, Bakanımızın büyük katkısı var. Bakanımız mesleki ve teknik eğitime son derece önem veriyor. Meslek liseleri gerçekten bir atılım içerisinde. Gerçek kıymet ve değerini de bulacağına inanıyorum.”

“Mobilya sanayisindeki teknolojik makineler kullanılıyor”

Lisenin mobilya ve iç mekan tasarımı alan öğretmeni Haydar Ali Şaşmaz, tüm sınıf seviyelerindeki öğrencilerin atölyede eğitim gördüğünü, 9. 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin mobilya üretimi ve sipariş alınan işlerin üretiminde yer aldığını söyledi.

Öğrencilerin ders dışı zamanlarda üretim yaparak çalıştıkları saat kadar kazanç elde ettiklerini dile getiren Şaşmaz, şöyle devam etti:

“Bu atölyede şu anda piyasada, mobilya sanayisindeki teknoloji ve bütün makineler kullanılmaktadır. Öğrencilere, CNC freze ve CNC torna işlemleri, mobilya ressamlığı becerileri gibi kazanımlar verilmektedir. Genellikle bir ay süresince çalışan öğrencimiz ortalama 2 bin 300 ila 2 bin 500 lira ücret almaktadır. Oluşturduğumuz ürün kataloğunda 100’ü aşkın ürün bulunmaktadır.

Buraya gelen öğrenci, piyasa gerekliliklerine göre oluşabilecek bütün talepleri karşılayabilmektedir. Mobilya ve iç tasarım ressamlığı altında, bir işin resmini çizme, planını, projesini oluşturma, parça listesini hazırlama gibi yetenekleri bölümümüzde kazanmaktadır. Aynı zamanda piyasada teknolojik gelişmelerle birlikte oluşan CNC freze operatörlüğü, CNC torna operatörlüğü veya lazer kesim gibi işlemleri yapabilmektedir. Yani sanayide istenilen bütün vasıfları, buradan mezun olan bir öğrenci edinerek mezun olabilmektedir.”

“Tüm makineleri kullanıyoruz”

Mobilya bölümü 10. sınıf öğrencisi Gökdeniz Atmaca, atölyedeki tüm makineleri kullanarak öğrendiklerini ve bu sayede oyuncak, kütüphane, dolap ve ev eşyaları ürettiklerini söyledi.

Mesleğini öğrenirken aylık ortalama 3 bin lira kazanç elde edebildiğine dikkati çeken Atmaca, “Aldığım eğitim ile sanayide çalışabilirim, üniversite de okuyabilirim. Mesleğimi daha iyi öğrenebilmek için üniversitede ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümünde okumak istiyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

İzmir’de Fabrika Gibi Okul: Cirosu 1 milyon TL’ye Yaklaştı

İzmir Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ürettiği mobilyalar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ kampanyası kapsamında ihtiyaçları doğrultusunda 6 ilçede bulunan 99 okula gönderilirken, okulun cirosu ise neredeyse 1 milyon TL’yi buldu.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

İzmir'de Fabrika Gibi Okul: Cirosu 1 milyon TL'ye Yaklaştı

İzmir Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 46 öğrenci, iki atölyede 4 öğretmenin de desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ kampanyası kapsamında çalışmalar gerçekleştirdi. Öğrenciler tarafından yapılan dolap, raf, masa ve satranç masaları okul yönetimi tarafından kütüphane malzemesine ihtiyaç duyulan Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’da bulunan toplamda 99 okula gönderildi. Okulun cirosu ise neredeyse 1 milyon TL.

“Toplam ciromuz 985 bin 595 bin lira”

Organize sanayi bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikteki elemanları, okullarında eğitim vererek ve onları geliştirerek işletmelere yerleştirme görevleri olduğunu belirten Bergama Şehit Ömer Yiğit Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Kuzu, “6 ilçede bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında 99 okula kütüphane malzemeleri yaptık. Kütüphane malzemeleri haricinde bunların laminat parkelerin döşenmesi, perdelerin hazırlanması ve boyası badanası gerçekleştirildi. Toplam ciromuz 985 bin 595 bin lira. Nerdeyse 1 milyon liraya yakın bir rakam. Yaşadığımız bölgeden aldığımız malzemelere 425 bin lira gibi bir rakamda ödemelerde bulunduk. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bunlardan bir gelir elde etti. Bu tabii öğrencilerimizi çok mutlu etti. Emeklerinin karşılıklarını aldılar. Arkadaşlarımız kütüphane haricinde özel eğitim sınıfları, karavan imalatı, hamaktan oturma gruplarına varana kadar değişik üretimler yapıyor” dedi.

“Okulumuz konsorsiyum lideri gibi”

Okulun bünyesinde bilişim ve metal işleri bölümlerinin de bulunduğunu ifade eden Kuzu, “Veri kurtarma, bilgisayar arızalarını giderme, mobil cihazlardaki kaybolan verilerin geri çağrılması gibi işler de yapmaktayız. Metal işleri bölümünde ise sandalye ve masa yapımı ürünlerimizin arasında. Döner sermaye işletmesi olan okulumuz hem ülke ekonomisine katkı veriyor hem de yöre esnafı ile makine parkını ortak kullanıyoruz. Meslek liseleri şu anda bir adım daha öne geçerek bakanlığımızın organize sanayi bölgeleri ile yapmış olduğu iş birliği çerçevesinde okulumuz, Bergama Organize Sanayi Bölgesi İtibar Bürosu oldu. Organize sanayi bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikte eleman ihtiyaçlarının karşılanmasında okulumuz konsorsiyum lideri gibi. Bölgemize bulunan meslek liselerinden mezun öğrencileri, aranılan nitelikteki elemanları haline getirerek, onlara eğitim vererek işletmelere yerleştirme görevimiz var. Bu da tabi bize büyük bir mutluluk veriyor. Mezunlarımızın yüzde 90’ına yakını kendi meslek dallarında işe giriyorlar. Devletimizin yapmış olduğu mesleki eğitime harcama karşılık bulmuş oluyor” diye konuştu.

46 öğrenci ve 4 öğretmen 99 okula yetişti

Öğrenciler tarafından güncel tasarımlar ile üretilen kütüphane malzemeleri büyük bir beğeni kazanırken, öğrenciler ürettikleri mobilyaların montaj işlemlerini de kendileri gerçekleştirdi. Proje kapsamındaki 99 okulda yaptıkları işlemleri anlatan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölüm Şefi Mustafa Başoğlu, “Bu okulların laminat parkesi, boyası ve perde malzemelerini tamamlayarak her okula birer kütüphane oluşturduk. Sadece merkezi okullar değil Bergama’nın en ücra köyüne bile, Kınık’ta, Foça’da, Dikili’de, Menemen’de bize düşen okulların kütüphanelerinin montajlarını yaparak yerlerine ulaştırdık. 9, 10 ve 11. sınıflarımızdan toplam 46 öğrenci ve onlara yardım eden 4 öğretmen ile birlikte bu projeyi tamamladık” dedi.
Öğrenciler de ilk hedeflerinin üniversite bitirmek olduğunu ifade ederek eğitim hayatlarının ardından kendi mesleki alanlarında ticaretle uğraşmak istediklerini dile getirdi.

Kaynak: İHA

Okumaya Devam Edin

Eğitim

Azerbaycanlı 680 Öğrenci, Türkçe Yeterlilik Sınavı’na Katıldı

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Bakü’de düzenlediği Türkçe Yeterlilik Sınavı’na (TYS) 680 aday katıldı.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Azerbaycanlı 680 Öğrenci, Türkçe Yeterlilik Sınavı'na Katıldı

Bakü

YEE‘nin 36 ülke ve 40 merkezde eş zamanlı gerçekleştirdiği TYS, Azerbaycan‘da Bakü Türk Anadolu Lisesinde yapıldı.

Bakü YEE’den yapılan açıklamada, yılın ilk sınavına rekor katılımın önceki yıllarda olduğu gibi Azerbaycan’da gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, sınava 680 Azerbaycanlı öğrencinin katıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da sınavın yapıldığı liseye gelerek öğrencilerle sohbet etti.

Büyükelçi Bağcı, görme engelli Nezrin Aliyeva’ya “hangi üniversitede ve nerede okuyacağını” sordu. Aliyeva da “Hacettepe Üniversitesinde psikoloji bölümünde” okumak istediğini söyledi.

Bağcı, Aliyeva’yı kutladı ve başarı diledi.

Sınav sonuçlarını takip edeceğini belirten Bağcı, üniversitelere yerleştikten sonra da öğrencilerle ilgileneceğini ifade ederek başarı temennisinde bulundu.

Farklı kültür sanat etkinliklerinin yanında eğitim alanında da önemli adımlar atan Enstitü, Türkiye’de okumak, çalışmak ve Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen adaylar için büyük fırsat sunuyor.

Özellikle üniversitelerin çevrim içi derslere başlayacağı bu dönemde Türkçe sertifikalarını bulundukları ülkelerden alabilecek olmaları adaylara ayrıca avantaj sağlıyor.

TYS ile Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amaçlanıyor.

Sınavda adaylara okuma, dinleme, yazma ve konuşma alanında sorular yöneltiliyor. Bu alanlarda başarılı olanlar Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip oluyor ve Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor.

Kaynak: Anadolu Ajnası

Okumaya Devam Edin

Eğitim

Bakan Özer’den Tüm Öğretmenlere Başarı Belgesi

Milli Eğitim Bakanı Özer, tüm öğretmenler ve idari personele, okulların yüz yüze eğitime devam etmesindeki kararlı duruşları, sorumlulukları paylaşmaları ve emekleri nedeniyle teşekkür etmek için başarı belgesi düzenleyerek ilettiklerini bildirdi.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Bakan Özer'den Tüm Öğretmenlere Başarı Belgesi

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık bir buçuk yıllık uzaktan eğitimden sonra tüm sınıf seviyelerinde haftada beş gün yüz yüze eğitime geçebilmek için kararlı adımlar ve kurallara titizlikle riayetin gerektiğine işaret etti.

Bakan Özer, açıklamasında şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz öğrencilerini; öğrencilerimiz okullarını ve arkadaşlarını özlediler. Büyük bir kavuşma gerçekleşti. Geliştirdiğimiz sistem ile süreci tüm paydaşlarımızla başarılı bir şekilde yönettik. Bu sürecin en büyük kahramanları öğretmenlerimiz oldu. Maskelerle ders anlattılar. Ayrıca öğretmenlerimizin aşılanma oranları, ülkemizdeki ortalama oranların çok üzerinde seyrettiği gibi Kıta Avrupası’ndaki çoğu ülke öğretmenlerinin aşılanma oranlarının da üzerine çıktı. Bu süreçte öğretmenlerimiz, okullarda kuralların uygulanmasında da çok titiz davrandılar. Ayrıca idari personelimiz de sürece çok önemli katkıda bulundu. Hep birlikte topluma salgın ortamında en güvenli ortamın okullar olduğunu, okulların en son kapanacak yerler olduğunu göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Bakanlık olarak tüm öğretmenlerimiz ve idari personelimize okullarımızın yüz yüze eğitime devam etmesindeki kararlı duruşları, sorumlulukları paylaşmaları ve emekleri nedeniyle teşekkür etmek için başarı belgesi düzenleyerek ilettik. Tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.”

Kaynak: AnadoluAjansı

Okumaya Devam Edin

Popüler