Bizimle iletişime geçin

Genel

Bakan Özer: Eğitim sisteminin yüz yüze devam etmesinin milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasındayız

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz.” dedi.

Yayınlandı:

, Tarih:

20.09.2021

Bakan Özer: Eğitim sisteminin yüz yüze devam etmesinin milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasındayız

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

Eğitimden Haber, eğitim camiasının en yeni ve modern haber kanalıdır. Eğitim hakkında tüm gelişmeler egitimden.com'da. Takipte kalın!

Okumaya Devam Edin
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Bursa’da Makine Parçası Üreten Meslek Lisesi 27 Ülkeye İhracat Yapıyor

Bursa’da, Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alanında öğretmen ve öğrencilerin ürettiği parçaların da kullanılmasıyla bir firma tarafından imal edilen sac bükme makineleri 27 ülkeye satılıyor.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Bursa'da Makine Parçası Üreten Meslek Lisesi 27 Ülkeye İhracat Yapıyor

Bursa

Okulun döner sermaye çalışmaları kapsamında, Bursa’da faaliyet gösteren Erbend Makine ile yapılan anlaşma gereği, firmanın imalatı sac bükme makinelerinde yer alan bağlantı elemanları yataklama pernosu ve tahrik pimi lisenin atölyelerindeki makinelerde üretiliyor.

Sipariş usulüyle çalışan firmanın ürettiği makineler, ABD, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna başta olmak üzere 27 ülkeye ihraç ediliyor.

Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alanı Atölye Şefi Ahmet Hamdi Sevindi, AA muhabirine, okulun döner sermaye kapsamına alınmasının ardından sanayideki firmalarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Öğrencilerin sanayiye adapte olabilmesini amaçladıklarını belirten Sevindi, “Staja giden öğrencilerimizin bulunduğu firmalardan ‘Okulumuzda yapılacak işler var mı?’ diye bir araştırmaya çıktık ve bunun sayesinde birkaç firmayla görüşmemize istinaden bu işlerin okulumuzda yapılabileceğini gördük.” dedi.

Bazı firmalarla görüş alışverişinden sonra bir şirketle anlaşma yaptıklarını vurgulayan Sevindi, bu firmanın ihraç ettiği makinelerdeki kimi parçaları öğrencilerle atölyelerindeki makinelerde ürettiklerini anlattı.

Sevindi, ürettikleri parçaların, sac işleme makinelerinde bükme işlemlerinde kullanılan bağlantı elemanları olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu parçalar direkt makinenin ana bileşenlerini oluşturan parçalar. Şu anda ilk etapta başladığımız adet 200 parça. Firmanın makine üretimi sipariş usulü olduğu için sipariş arttıkça bizim de üretim kapasitemiz artacak. Aylık 15 bin lira gelirimiz var. Hem giderlerimizi karşılıyoruz hem de öğrencilerimiz kazanıyor. Bölümümüzde çalışan öğretmenlerimizin tecrübesiyle bu işin yapılabileceğini biz zaten öngörüyorduk. Çünkü çoğu öğretmenimiz sanayide yetişerek öğretmen olup geldi.”

“Türkiye’nin ihracatına destek veriyoruz”

Okul müdürü Oktay Güllü ise döner sermaye faaliyetlerinin Milli Eğitim Bakanlığının öncelikli çalışmaları arasında bulunduğunu vurguladı.

Sektörle her alanda iş birliği içinde olduklarını aktaran Güllü, makineler konusunda birçok farklı çalışmalar yaptıklarını ancak ihracat yapmanın kendilerini ayrıca mutlu ettiğini kaydetti.

Çalışmalarda kendilerine Bursa İl ve Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin destek olduğunu belirten Güllü, sanayi ile iş birliklerinin süreceğini dile getirdi.

Makine Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Mert Özyurt, öğretmenlerinin teşvikleriyle üretim yaptıklarını belirterek, “Ülkemizin geleceği için meslek liseleri büyük önem arz ediyor. Okulumuz proje okulu ve bu tarz üretimlerle Türkiye’nin ihracatına destek veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Ali Özkan da okuldaki çalışmalardan çok fazla şey öğrendiğini, mesleki olarak geliştiğini kaydetti.

Özkan, alandaki makineler sayesinde sektöre hazırlandığını bildirerek, makine alanında ilerlemeyi düşündüğünü ve makine mühendisi olmak istediğini ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Okumaya Devam Edin

Genel

Mesleki Eğitimdeki İş Birlikleri Öğrencilere Mezun Olmadan İş Olanağı Sunuyor

Ankara Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Samsung Akademi iş birliğinde kurulan atölyelerde öğrencilere hem staj hem de mezun olduktan sonra iş bulma imkanı sağlanıyor.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

Mesleki Eğitimdeki İş Birlikleri Öğrencilere Mezun Olmadan İş Olanağı Sunuyor

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulan 50 AR-GE merkezi arasındaki Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Lisesinde Samsung Akademi ile yapılan iş birliği ile dijital dünyayı yakından öğrenme fırsatına kavuşan öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından sektörde iş olanağı buluyor.

Elektrik-elektronik, bilişim teknolojileri, makine ve tasarım teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarım alanlarında eğitim faaliyetleri alanında AR-GE yapmak üzere seçilen ve atölyeleri son teknolojik cihazlarla donatılan lisede, öğretmenler mesleki gelişim eğitimleri aldı, ardından öğrencilerin de dijital dünyadaki yeterlikleri hem staj hem de iş başı eğitimlerle geliştirildi.

Anadolu meslek ve Anadolu teknik programları çerçevesinde eş değer okullar içerisinde ön planda olan okul, elektrik elektronik, bilişim teknolojileri ile mobilya ve iç mekan tasarımı alanında yapılan üretimlerle 2021 yılında 3 milyon lirayı aşkın ciro yaptı.

Okulun elektrik ve elektronik teknolojisi atölyelerinde teknolojik cihazları tamir etmeyi öğrenen öğrenciler, staj döneminde aylık ortalama asgari ücret tutarında kazanç sağlayabiliyor ve mezun olmadan sektörün aranan elemanı oluyor.

“Malzeme bakımından daha zengin bir şekilde eğitim veriyoruz”

Okulun elektrik ve elektronik teknolojisi atölye laboratuvar şefi Erdoğan Güner, AA muhabirine, atölyelerdeki eğitim faaliyetleri ile elektrik ve elektronik alanında yapılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Elektrik elektronik teknolojileri alanında endüstriyel bakım alanı, elektrikli ev aletleri, haberleşme, güvenlik ve asansör sistemleri dallarında eğitimlerin verildiğini belirten Güner, 10 yıl önce Samsung firmasıyla yapılan iş birliği çerçevesinde okula beyaz eşya, televizyon, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarla ilgili 4 atölye kurulduğunu söyledi.

Güner, bu sayede öğrencilere gelişen teknolojiye uygun olarak cihazların bakım, onarım ve arızalarının giderilmesi konusunda destek verildiğini dile getirdi.

“Staj döneminde cihazların arasındaki farkları görebiliyor”

Cihazların çalışma sistemlerinin hemen hemen aynı olduğuna değinen Güner, öğrencilerin 12. sınıfa geldiğinde staj döneminde cihazların arasındaki farkları görebildiğini ve cihazla ilgili pek çok şeyi çözümleme imkanı bulduğunu ifade etti.

Güner, firmalardan öğrencilerin staj döneminde ve mezuniyetlerinin ardından istihdam edilmesi talebi geldiğini anlatarak, öğrencilerin mezun olduğunda asgari ücretle işe başladığını ve daha sonra kendilerini geliştirerek yüksek maaş aldığını vurguladı.

Öğrencilerin öğrenme konusunda istekli olduklarını aktaran Güner, “Bir şeyi tamir etmeye, tekrar çalışır hale getirmeye şaşırıyorlar. Bunu öğrendikten sonra ne kadar basit olduğunu görmek onlar için daha şevkli bir şey. İşini daha bir arzuyla yapıyorlar.” dedi.

11. sınıf öğrencisi Cemal Batur da kod yazmayı, televizyon tamir etmeyi ve lehim yapmayı öğrenmeye çalıştığını belirterek, “Bunlar gelecekte televizyonların tamirleri için ana unsur olacak. Kodlar ile televizyonlar veya bilgisayarların ana işlemcilerini girebiliyoruz. Burada kendimizi geliştirerek kendimize iyi bir gelecek hazırlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Okulun 11. sınıf öğrencilerinden Tuğçe Korkmaz da atölyelerde ekip halinde çalıştıklarını, gelecek yıl staja başlayacaklarını anlattı.

Ailelerinin de bu duruma çok sevindiğini aktaran Korkmaz, mezun olup ASELSAN’da görev almayı arzuladığını vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Okumaya Devam Edin

Eğitim

‘2021’in Eğitim Karnesi

2021 yılı eğitimde yeni uygulamalıların ve görev değişimlerinin yılı oldu. Yılın ilk eğitim öğretim dönemi aralıklarla yüz yüze ancak ağırlıklı olarak uzaktan eğitimle geçti. Eylül ayı itibariyle ilk ve ortaöğretim tam zamanlı, üniversiteler kısmen yüz yüze kısmen uzaktan eğitimi ön gören hibrit eğitim modeliyle öğrencilere kapılarını açtı.

Yayınlandı:

, Tarih:

Yayınlayan:

‘2021’in Eğitim Karnesi

Salgın koşulları, eğitimde pek çok yeni uygulamayı beraberinde getirdi. Bu uygulamaların başında maske, mesafe ve hijyen kuralları geldi. Eğitim dünyasında Başta Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı olmak üzere bazı rektörlüklerle, Milli Eğitim bürokrasisinde pek çok Görev Değişimi oldu. 2021’de yaşanan gelişmeler özetle şöyle:

OKULLAR BİR AÇILDI BİR KAPANDI

Yılın ilk eğitim öğretim dönemi aralıklara yüz yüze ancak ağırlıklı olarak uzaktan eğitimle geçti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 Ocak’ta aldığı kararla ilk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanıyla belirleneceğini, birinci dönem yapılan yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceğini açıkladı. Köy okullarında 15 Şubat’ta; 8 ve 12’nci sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarında 1 Mart’ta seyreltilmiş şekilde Yüz Yüze Eğitim başladı. Öğrenciler haftanın 2 günü okula gittiler. Nisan’da artan vakalar nedeniyle risk haritasında yüksek riskli grupta yer alan illerde yüz yüze eğitime ara verildi. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda okullar için 14 Nisan’dan itibaren uzaktan eğitim kararı çıktı. 8’inci ve 12’nci sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademelerde, uzaktan eğitime geçildi. 16 Mayıs’ta MEB, okul öncesi eğitim kurumlarında 8 ve 12’nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarında 17 Mayıs itibariyle yüz yüze eğitime geçileceğini; diğer tüm kademelerde 1 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Liselerde sınava girmek istemediğine dair dilekçe vermeyenler için yüz yüze sınavlar 23 Mayıs’ta başladı. Ortaokul ve liselerde 7 Haziran’da haftada iki gün olmak üzere yüz yüze eğitim başladı. Okulların yaz boyunca açık kalacağı ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği ‘Telafide Ben de Varım’ programı 5 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde düzenlendi. 18 Haziran’da karneler e-okul üzerinden erişime açıldı.

DERS ZİLİ YENİDEN ÇALDI

Bakan Özer, Ağustos ayında 6 Eylül’de tüm kademelerde tam zamanlı yüz yüze eğitime geçileceğini duyurdu. MEB, okullar açılmadan önce yayınladığı rehberle, aşılarını tamamlamayan öğretmenler ve okul personelinden haftada iki kez PCR testi yaptırmaları isteneceğini açıkladı. Anaokulu ve ilkokul 1’inci sınıflar için 1 Eylül’de uyum programı başladı. 6 Eylül’de de 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen için ders zili yeniden çaldı. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, bir sınıfta 10 gün içerisinde en az iki COVID vakası olursa o sınıf 14 gün karantinaya alınacağı açıklandı, bu süre Kasım ayında 10 güne süre düşürüldü. Karantinaya alınan öğrenciler, uzaktan eğitimle derslere katılmaya devam etti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, aralıklarla kapatılan sınıf sayılarına ilişkin sayıları açıkladı. Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamaların tamamında kapanan sınıf sayısının sürecin başından beri yüzde 1’in üstüne çıkmadığını vurguladı.

KAMPÜSE DÖNÜŞ BAŞLADI

Üniversiteler de yeni döneme yüz yüze eğitimle Eylül ayından itibaren başladı. Salgın tedbirlerinin uygulanacağı yeni dönemde üniversiteler için hibrit eğitim modeli de uygulandı. 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni, 5 Ekim’de düzenlendi. Pandemi öncesi öğrenciler kampüse sadece kimlik kartıyla girebilirken artık HES da kodu zorunlu hale gelmişti. Kimi üniversiteler HES kodunun kimlik kartına entegre edildiği giriş sistemi uygulamasına geçti.

7 SENE SONRA ŞURA DÜZENLENDİ

7 senenin ardından 1-3 Aralık tarihlerinde 20’nci Milli Eğitim Şurası düzenlendi. Şuraya ilk kez öğrenciler de katıldı, her komisyonda söz ve oy hakkı bulunan öğrenciler, gözlemleriyle birlikte çözüm önerilerini sundular. Son gün genel kurula getirilen ve kabul edilen “Okul öncesi öğretimde din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” maddesi çok tartışıldı.

GÖREV DEĞİŞİMİ SENESİ

Temmuz ayında, Marmara Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Erol Özvar Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı olurken, Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanı, Ziya Selçuk görevden ayrıldı. Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer oldu. Özer’in göreve başlamasının ardından birçok il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev değişimleri oldu. Öte yandan rektör atamaları da öne çıkan gelişmeler arasında yer aldı. Prof. Dr. Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirildi. 15 Temmuz’da yayınlanan kararname ile ise Bulu görevden alınarak yerine vekâleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Aynı kararnameyle Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı. YÖK, aynı tarihte Boğaziçi Üniversitesi rektörlük görevi için ilan yayınladı. Boğaziçi’nde görev yapan 17 akademisyen, rektörlüğe adaylığını koydu. 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararla Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun yardımcısı ve vekili Naci İnci’yi rektör olarak atadı.

BARAJ DÜŞTÜ, EK TERCİH HAKKI TANINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS baraj puanının TYT’de 140’a, AYT’de ise 170’e düşürüldüğünü ve öğrencilere ikinci bir ek yerleştirme hakkı verildiğini duyurdu. Buna göre YKS Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 olan baraj puanı 140’a, Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) uygulanan 180 baraj puanı ise 170’e çekildi. Ayrıca öğrencilere ikinci bir ek yerleştirme hakkı verildi.

YURT VE BURS ÜCRETLERİ ZAMLANDI

Üniversite öğrencileri 6-12 Eylül tarihleri arasında Kredi Yurtlar Kurumu yurt başvurularını gerçekleştirdi. 1.5 yıl önce en düşük yurt ücreti 230 lirayken, zamla birlikte 275 TL oldu. En yüksek fiyat da 500 liradan 600 liraya çıktı. Yurda yeni yerleşen öğrencilerin ödemesi gereken güvence bedeli ise, yüzde 20- 28.5 arasında zamlanarak en düşük 376, en yüksek 820 lira oldu. Ayrıca bu sene üniversitelerde eğitim ve diğer giderleri karşılamak isteyen 838 bin öğrenci KYK burs ve kredi başvurusunda bulundu. 2022 yılında ödenecek burs ve kredi miktarı ise lisans öğrencilerinde 650’den 850 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde bin 300’den 1700 liraya, doktora öğrencilerinde bin 950’den 2 bin 550 liraya çıktı.

KONSERVATUAR’IN BİNA ÇİLESİ BİTMEDİ

100 yılı aşkın süredir bina sorunuyla cebelleşen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 37 yıldır kullandığı Kadıköy rıhtımdaki tarihi binayı da restorasyon nedeniyle boşaltmak zorunda kaldı. Aylarca nereye taşınacağı belirsiz kalan konservatuarın Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde bir plazaya taşınmasına karar verildi. 18 Elim tarihinde Maltepe’de yüz yüze başlaması planlanan dersler, yeni binanın tadilatı tamamlanmadığı için 2021’de başlayamadı.

Kaynak: Hürriyet

Okumaya Devam Edin

Popüler