Eğitimden

Kontenjanlar yükseldi LGS’de şans arttı!

Kontenjanlar yükseldi LGS’de şans arttı!
08 Nisan 2019 - 9:00

(MEB) 1 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı () için önceki gün ilgili kılavuzu yayımladı. Buna göre öğrenciler, LGS başvurularını 14 Nisan’a kadar yapacak. Türkiye genelinde bin 526 liseye sınavla öğrenci alınacak. Bu yıl 12 bin 610 artışla 139 bin 120 öğrenci LGS’yle liselere yerleştirilecek. Yani sınavla öğrenci alan okullara yerleşme şansı geçen yıla göre biraz daha artmış olacak. En çok kontenjan artırımı Anadolu liselerinde oldu.

Geçen yıl 34 bin 530 Türkiye genelindeki Anadolu liselerinin kontenjanı bu yıl 7 bin 570 artırılarak 42 bin 100’e çıkarıldı. Türkiye’nin en gözde okullarından biri olan Galatasaray Lisesi kontenjanını 90’dan 100’e çıkardı. Fen liselerindeki kontenjan da 90 artırılarak 34 bin 590 olarak belirlendi. İstanbul Atatürk Fen Lisesi, kontenjanını 120’den 150’ye yükseltti. Meslek liselerine ise bu yıl 24 bin 180 öğrenci alınacak. Anadolu İmam Hatip ile sosyal bilimler liselerinin kontenjanları 30’ar düşürüldü. Anadolu İmam Hatip Liseleri bu yıl 28 bin 830, sosyal bilimler liseleri ise 9 bin 420 öğrenci alacak.

SON BAŞVURU 14 NİSAN

Sınavla öğrenci alacak fen, sosyal bilimler, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin teknik programları ve özel program ile proje uygulayan liselere gitmek isteyen adaylar, 14 Nisan’a kadar başvurularını elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak. Sınav giriş belgeleri, 22 Mayıs’ta açıklanacak. Öğrenciler sonuçlarını 24 Haziran’da öğrenebilecek.

YAŞ KRİTERİ DEĞİŞTİ

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde uygulanacak adımlar da değişti. Yeni kılavuzda sınavla alacak okullara yerleştirmelerde eskiden ikinci sırada yer alan yaş kriteri en son kriter olarak belirlendi. Eşitlik olması halinde bu yıl öncelikle okul başarı puanına, ardından 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanına, okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılacak. Öğrenciler sadece sınavdan aldıkları puanla yerleşecekler; ancak bu düzenlemeye göre eşit puan alan öğrencilerin okul başarısı yerleşmede daha belirleyici olacak.

SINAVIN KAPSAMI AYNI

1 Haziran’da iki oturumdan oluşan sınavın birinci bölümü saat 09.30’da, ikinci bölümü 11.30’da başlayacak. Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe, din kültürü, inkılap tarihi ile yabancı dil, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri alanlarından sorular yer alacak. Sözel bölümde toplam 50 soru, sayısal bölümde ise toplam 40 soru sorulacak. Sınavın kapsamında bir değişiklik olmayacak.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/egitim/2019/04/05/kontenjanlar-yukseldi-lgsde-sans-artti

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN